Εκτός πλέι οφ έμεινε ο ΑΝΟΓ
15-04-2019, 19:30

Δεν τα κατάφερε τελικά ο ΑΝΟ Γλυφάδας να πετύχει το στόχο των πλέι οφ, αφού η δική του ήττα στα Χανιά, σε συνδυασμό με τις νίκες του Υδραϊκού και του ΠΑΟΚ, τον κατέταξε στην 7η θέση της τελικής βαθμολογίας της φετινής Α1 Πόλο Ανδρών.

Στα Χανιά, ο ΑΝΟ Γλυφάδας προσπάθησε να κερδίσει (δεν του έφτανε ούτε η ισοπαλία, αφού θα δημιουργείτο τριπλή ισοβαθμία όπου ήταν χειρότερος), αλλά δεν τα κατάφερε.

Το ματς ξεκίνησε, με τις 2 ομάδες να παίζουν μέτρια και την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται 1-1.

Στην 2η περίοδο τα πράγματα δεν πήγαν καλά για την ομάδα του Μάζη, που βρέθηκε πίσω με 3 (4-1) και άρχισε πλέον να κυνηγάει το παιχνίδι.

Το καλό ήταν ότι η άμυνα ξεκίνησε να παίζει καλά στην 3η περίοδο και με το σερί του ΑΝΟ Γλυφάδας να φτάνει στο 3-0, ήρθε η ισοφάριση (4-4). Ομως ήρθε επίσης η άμεση αντίδραση των Χανίων που στην επόμενη επίθεση σκόραρε ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα.

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας από εκείνο το σημείο και μετά, σταμάτησε να παίζει. Τα Χανιά κράτησαν τους φιλοξενούμενους χωρίς γκολ για 12′ και έφτασαν το σκορ στο 8-4. Ο ΑΝΟΓ απλά μείωσε στο τέλος σε 8-6.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Σπύρος Φωτόπουλος ειρωνεύτηκε τους διαιτητές και δέχτηκε κόκκινη κάρτα. Γράφτηκε στο φύλλο αγώνα και θα εκτίσει την ποινή του στο επόμενο πρωτάθλημα.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 8-6

Οκτάλεπτα: 1-1, 3-1, 2-2, 2-2.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Αποστολάκης, Πετρόχειλος, Νάστραν 3, Χατζηκυριακάκης, Μπατάκης, Βουλγαράκης, Χαριτάκης 1, Μπαριωτάκης 1, Κατσουλάκης 3, Αγιωργούσης, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Πολύζος, Λειψάκης.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τρας, Κουτσιαλής, Μπραϊμης, Φωτόπουλος 1, Γιαννόπουλος 1, Αλβέρτης 1, Χατζηγούλας 2, Παπασηφάκης 1, Παπανικολάου Ν., Σαλτερής.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Κουρέτας.

Η τελική βαθμολογία (εκκρεμεί ο αγώνας Χανίων – ΟΦΘ που λογικά θα τελειώσει υπέρ των Χανίων που θα γλυτώσουν τα πλέι άουτ)