Πρωταθλητής Ελλάδος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανώμαλου Δρόμου ο ΓΣ Γλυφάδας
25-02-2019, 18:40

Πρωταθλητής Ελλάδος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανώμαλου Δρόμου, το οποίο διεξήχθη στην Πηγή Τρικάλων, χτες, Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου, αναδείχτηκε ο Γυμναστικός Σύλλογος Γλυφάδας.

Συγκεκριμένα το σωματείο της Γλυφάδας κατέκτησε τέσσερα χρυσά, δύο αργυρά και δύο χάλκινα μετάλλια.

Την 1η  θέση κατέλαβε η Αναστασία Καρακατσάνη και  την 3η  θέση  η Ανθή Κυριακοπούλου στην κατηγορία των Γυναικών , την 2η θέση κατέλαβε  ο Γιώργος Μαθιόπουλος  στην κατηγορία των Εφήβων  και την  3η  θέση  η Κωνσταντίνα Χάντζου στην κατηγορία των Κορασίδων, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου που διεξήχθη στο Αθλητικό Κέντρο «Σκαμνιές», στην Πηγή Τρικάλων.

Επίσης την 1η θέση στην Ομαδική κατάταξη στις Γυναίκες στα 8.000 μέτρα κέρδισε η ομάδα των Γυναικών του ΓΣ Γλυφάδας με τις Κυριακοπούλου Ανθή, Καρακατσάνη Αναστασία και Πιβιλέτζιο Γκλόρια, ενώ την 1η θέση στην ομαδική κατάταξη στους Παίδες στα 4.000 μέτρα κέρδισε η ομάδα των Παίδων του ΓΣ Γλυφάδας με τούς Πολίτη Στέργιο, Γρατσούνα  Θωμά, Περίφανο Κων/νο, Χρήστο Δεσπούδη και Ματθέ Δημήτρη.

Την 1η θέση στην ομαδική κατάταξη στους Εφήβους στα 6.000 μέτρα κέρδισε η ομάδα των Εφήβων του ΓΣ Γλυφάδας με τους Μαθιόπουλο Γιώργο, Περίφανο Κων/νο και  Δεσπούδη Ιωάννη και τη 2η θέση στην ομαδική κατάταξη στους Νέους Ανδρες  στα 6.000 μέτρα κέρδισε η ομάδα των Νέων του ΓΣ Γλυφάδας με τους Καλάκο Θάνο, Ηλία Αυφαντόπουλο και Κων/νο Γαβαλά.

Έτσι, ο Γυμναστικός Σύλλογος Γλυφάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κερδίζει την 1η θέση στη γενική βαθμολογία μεταξύ όλων των σωματείων που συμμετείχαν στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα  Ανώμαλου Δρόμου κατά τα έτη 2018 και 2019.