Μεγάλη νίκη του ΑΝΟΓ επί του Εθνικού στο Πόλο Ανδρών
25-02-2019, 18:15

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έγινε στο κολυμβητήριο «Αντώνης Δημητρόπουλος» στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Πόλο των Ανδρών, ανάμεσα στον ΑΝΟ Γλυφάδας και στον Εθνικό.

Ένα από τα παραδοσιακά ντέρμπι των ανδρών, έμελλε για μία ακόμα φορά να κριθεί στην τελευταία φάση. Ο ΑΝΟ Γλυφάδας ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του αγώνα. Προηγήθηκε εύκολα με 2-0 στην 1η περίοδο και με 5-1 στο ημίχρονο. Και όχι μόνο αυτό, αλλά η διαφορά έφτασε στο +5 στην αρχή της τρίτης περιόδου (6-1). Όλα πήγαιναν πρίμα για την ομάδα του Μάζη, αλλά κάπου εκεί αντέδρασε ο Εθνικός και έβαλε δύσκολα στον ΑΝΟ Γλυφάδας. Η άμυνα ξαφνικά άρχισε να παίζει άσχημα, η μπάλα περνούσε στους φουνταριστούς του Εθνικού που κέρδισαν μάχες από τους αμυντικούς και η επίθεση επαναπαύθηκε. Όλα αυτά συνετέλεσαν στην αλλαγή του σκηνικού. Ο Εθνικός μείωσε το σκορ σε 6-4 και στην τελευταία περίοδο πλησίασε δύο φορές στο γκολ (7-6 και 8-7). Μάλιστα, οι Πειραιώτες κέρδισαν αποβολή στα 30″ πριν το τέλος, αλλά ευτυχώς για τον ΑΝΟ Γλυφάδας, το σουτ του Τεσάνοβιτς κόπηκε από τα μπλοκ και η νίκη παρέμεινε σε Γλυφαδιώτικα χέρια.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 8-7

Οκτάλεπτα: 2-0, 3-1, 2-3, 1-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τρας 1, Περόπουλος, Κουτσιαλής, Μπραϊμης, Φωτόπουλος 1, Γιαννόπουλος 1, Αλβέρτης 1, Χατζηγούλας 1, Παπασηφάκης 2, Παπανικολάου Ν. 1, Γαλάνης, Σαλτερής, Λεμπέσης, Χαλυβόπουλος Ιπ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς, Καλαϊτζής, Λιαπάκης 1, Παπαδόγκωνας 3, Καραβιώτης, Φώσκολος 2, Μπεριστιάνος 1, Ματθαίου, Βαλλιανάτος, Σπηλιόπουλος, Ξυλούρης.

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Βόσικας

Η αγωνιστική πάντως λόγω των καιρικών συνθηκών που υπάρχουν στην Ελλάδα, δεν ολοκληρώθηκε, αφού 2 αγώνες αναβλήθηκαν