Σπουδαία ισοπαλία για τον ΑΝΟΓ στην έδρα της Βουλιαγμένης
18-11-2018, 15:41

Στο «ντέρμπι» που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής για την Α1 πόλο των ανδρών ο ANO Γλυφάδας πήρε πολύτιμο βαθμό στο κολυμβητήριο του Λαιμού μετά το ισόπαλο 6-6 κόντρα στο ΝΟ Βουλιαγμένης.

Πρωταγωνιστής της νίκης της ήταν ο τερματοφύλακάς της Θωμάς Γαβαλάς που "κατέβασε ρολά" σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, απέκρουσε και πέναλτι, ενώ το γκολ της ισοφάρισης πέτυχε ο Γιαννόπουλος.

Ο ΑΝΟΓ ξεκίνησε καλύτερα και με αποτελεσματικότητα στον παίκτη παραπάνω προηγήθηκε με 3-1. Όμως ο ΝΟΒ βρήκε απάντηση με γκολ των Μπούχα στην κόντρα και Γκιουβέτση στον παραπάνω, λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Η αντεπίθεση του ΝΟΒ συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και με σερί 3-0 (Γκιουβέτσης, Καλογερόπουλος, Τίγκας) βρέθηκε μπροστά με 6-4.

Στην τρίτη περίοδο οι άμυνες ήταν πρωταγωνίστριες, με την ομάδα του Μάζη να χάνει κάποιες ευκαιρίες να μειώσει και τον Κουρούβανη να σταματά τους φιλοξενούμενους. Σε εκπληκτική κατάσταση, όμως, βρέθηκε ο Γαβαλάς στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς κράτησε όρθιο τον ΑΝΟ Γλυφάδας. Αρχικά ο Τρας μείωσε σε 6-5 στην αρχή της περιόδου και στη συνέχεια ο Γαβαλάς στάθηκε σωτήρας σε αρκετές περιπτώσεις, όπως το πέναλτι του Γκιουβέτση που θα κλείδωνε τη νίκη του ΝΟΒ, 2.25 πριν από τη νίκη. Ο γκολκίπερ της Γλυφάδας όμως, απέκρουσε το πέναλτι σε κόρνερ και στη συνέχεια σταμάτησε ξανά τον Γκιουβέτση.

Η Γλυφάδα είχε μείνει ζωντανή και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία, χάρη σε μια λόμπα του Γιαννόπουλου στο τέλος της επίθεσης, 1.31 πριν από το τέλος. Στο τελευταίο λεπτό η Βουλιαγμένη είχε την ευκαιρία στον παραπάνω. Ο Γκιουβέτσης σημάδεψε το δοκάρι και ο Γαβαλάς έδιωσε σε κόρνερ το σουτ του Αφρουδάκη. Κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο και ο ΑΝΟΓ πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 6-6

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 0-0, 0-2.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Μάριος Κάσδαγλης): Κουρούβανης Δ., Μπάσιτς, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 2, Κουρούβανης Ν., Γούβης, Αφρουδάκης, Μπούχα 1, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 2, Σολανάκης, Ανδρεάδης, Χριστοφορίδης.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τρας 2, Περόπουλος, Κουτσιαλής, Μπραϊμης, Φωτόπουλος 1, Γιαννόπουλος 1, Αλβέρτης, Χατζηγούλας 1, Παπασηφάκης 1, Παπανικολάου, Παπούκας, Σαλτερής, Λεμπέσης, Χαλυβόπουλος Ιπ.